Що таке «Відкритий Простір»?

Відкритий Простір (ВП, The Open Space Technology) – це один з поширених методів «не-конференцій», який дозволяє у короткий термін всім учасникам зустрічі обговорити наболіле та/чи актуальне і знайти однодумів. Час і «територія» у Відкритому Просторі структуровані таким чином, що люди самі організовують свою роботу, обговорення, навчання чи планування. Кожен з учасників Відкритого Простору працює саме над тими питанням, які для нього є цікавими та актуальними і за які він готовий нести відповідальність. 

Ведучий ВП – фасилітатор – організовує роботу групи, роз’яснює правила участі, слідкує за часом і розкладом та забезпечує учасників всім необхідним для роботи. Він є присутнім і непомітним водночас, адже головне у Відкритому Просторі – це самоорганізація учасників. 

На початку всі збираються у спільному колі для «відкриття» Відкритого Простору. Під час вступної частини організатор чи експерт окреслюють проблематику і загальну тему зібрання, а фасилітатор знайомить учасників із правилами проведення Відкритого Простору – 5-ма принципами, 1 законом, 1 застереженням і 2 явищами. Ними вони керуються протягом усього Відкритого Простору.

5 принципів: «Всі, хто прийшли – самі ті, хто мали прийти», «Все починається тоді, коли має початися», «Все відбувається саме там, де має відбутися», «Все, що відбувається, саме те, що має відбуватися», «Все закінчується тоді, коли має закінчитися…». 1 закон – «Закон мобільності або Закон двох ніг» (про можливість вільного пересування між групами під час обговорення), 1 застереження – «Увага! Можливі несподіванки» і 2 явища – «джмелики» і «метелики» (як метафори стилю поведінки деяких учасників – завзятого і розслабленого).

Далі – учасники оголошують ті питання, які для них є актуальними у межах загальної теми спільної зустрічі, записуються у групи і разом формують із цих запитань «порядок денний» у якій послідовності всі ці питання будуть обговорюватися і у якій формі. Зазвичай, формується по 310 груп паралельних обговорень у кожну сесію, тривалістю 45–90 хвилин. Учасники під час дискусій у групах роблять певні записи і презентують їх іншим учасникам зустрічі. До загального кола учасники повертаються наприкінці першого дня роботи (для вечірніх новин) та на початку другого дня роботи (для ранкових новин) – це гарна нагода зробити якісь оголошення. «Закриття» Відкритого Простору також відбувається у спільному колі.

Метод дозволяє людям рухатися вперед, шукати відповіді на різні актуальні питання. Це може означати найрізноманітніші зміни у житті, що все буде зовсім інакше, ніж було раніше. Бажані речі можуть з’явитися, а ті, які не бажані, можуть зникнути, а іноді навпаки, але в цьому і полягає життя. Відкритий Простір повертає життя в організацію і організації до життя.